Brno

Plán mobility Brna

Bezpečnost:

V rámci rozvoje cyklistické dopravy nesmí být opomíjena otázka zvýšení bezpečnosti cyklistů – bezpečné oddělení od vozidel, bezpečné přejezdy pro cyklisty a odstranění nebezpečných úseků a bodových závad. Při návrhu urbanizace nových území nesmí být opomíjen význam cyklistické dopravy a musí být zajištěno napojení na celoměstské sítě cyklistických tras. (str.24)

Pro zvýšení bezpečnosti účastníků provozu je na území města navrženo rozšíření zón s dopravním omezením. Jsou navrženy převážně v rezidentních obytných částech města - oblasti rodinných domů a hromadného bydlení, kde je žádoucí, aby automobilová doprava byla zpomalena a tím byla zvýšena bezpečnost pěších. (str.25)

4.11 Zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Kromě technických opatření, která aktivně odstraňují dopravní závady na komunikační síti města a eliminují tak příčiny dopravních nehod, je vhodné provádět také např. bezpečností inspekce, které pomohou identifikovat kritická místa a navrhnout jejich úpravu a realizovat edukativní akce, které pomohou zvýšit povědomí o zásadách bezpečného provozu všech účastníků silničního provozu. S důrazem na jeho nejzranitelnější účastníky – chodce, osoby s omezenou možností pohybu, děti a seniory. (str.28)

Realizace osvětových kampaní týkajících se bezpečnosti v dopravě a vzájemné ohleduplnosti cyklistů a chodců za účelem prevence úrazů (str.33)

Zklidňování:

Zřizování zklidněných zón v obytných čtvrtích - návrh Zón 30 v rezidentních čtvrtích města – je vhodným řešením v rezidenčních čtvrtích, kde je žádoucí zpomalit dopravu na rychlost 30 km/h. (str.47)

Dobudování VMO a návazných radiál a tangent, které zajistí snížení intenzity dopravy v centru města a v obytných oblastech, musí nutně předcházet navazující opatření, jako jsou:
- Zavedení nízkoemisních zón
- Zklidnění komunikací a rozšíření infrastruktury pro pěší a cyklisty
- Systém záchytných parkovišť mimo centrum města
- Omezení vjezdu pro zbytnou dopravu
- Zpoplatnění vjezdu (str.108)

V obytných oblastech je důležité patřičné zklidnění dopravy, se zachováním průjezdnosti vozidel, které mají v této části zdrojovou nebo cílovou funkci a se zajištěním bezpečných tras pro cyklisty a chodce. Toto zklidnění lze podpořit zavedením obytných zón a zón 30 (viz Srovnání Zóny 30 a Obytné zóny zásady a rozdíly kapitola 6.4.3.1). Vhodné je také postupné zavádění síleného prostoru. V oblastech s vysokou dopravní funkcí je naopak důležité zajistit plynulost projíždějících vozidel. (str.110)

Generel cyklistické dopravy

Bezpečnost:

Město chce být bezpečné, přívětivé a zdravé. Kromě jiného zde musí být spousta příležitostí jak se pohybovat ve veřejném prostoru,
procvičit se a zapojit se do sportu či jakéhokoliv pohybu. Toto se dá udělat různými formami, ta nejjednodušší a nejlevnější je učinit město příjemným, bezpečným a rychle průjezdným pro kolo (str.1)

Zklidňování:

Soustředění cyklistů na cyklostezky resp. do složitého systému zklidněných obslužných komunikací bez možnosti přímého průjezdu územím jako chybné (str.1)

Modul: Města