- Nacházíte se:
- Města
- Město
Břeclav

Plán udržitelné městské mobility
Bezpečnost:
Má-li být cyklistická doprava plnohodnotným módem dopravy, musí její infrastruktura zajišťovat alespoň základní průjezdnost a bezpečnost.
Dostatečně široké a pokud možno oddělené chodníky snižují nebezpečí střetu silničních vozidel s chodci. V jejich cestě by mělo být přítomno jen minimum bariér či omezení jako schody, obrubníky, zábradlí, odpadové nádoby nebo parkující vozidla. Vedení cest by mělo být co nejkratší a logické. Pro překonání silničních komunikací je nutné zřídit dostatek smysluplně umístěných přechodů a zajistit jejich dostatečné osvětlení a rozhledové podmínky. (str.155)
Bezpečnost na přechodech a místech pro přecházení významně ovlivňují také světelné podmínky, neboť vzájemná viditelnost účastníků je základním předpokladem bezpečného a vzájemně ohleduplného chování. (str.163)
9.2.1 Nehodovost na přechodech
Křižovatky (včetně světelných), přechody pro chodce a jejich nejbližší okolí jsou dle statistik nehodovosti PČR hlavními místy výskytu nehod s chodci, přestože se z pohledu řidiče jedná o místa, kde je lze typicky očekávat. Příčiny mohou být různé, nicméně to ukazuje, že ani přecházení na místech k tomu určených samo o sobě nezaručuje dostatečnou bezpečnost. (str.170)
Žádoucí je bezpečnost řešit proaktivně již při plánování dopravních staveb a zařadit audit bezpečnosti již ve fázi projektové dokumentace. Tento krok může odhalit nedostatky projektu a eliminovat bezpečnostní rizika ještě před realizací projektu. (str.213)
Podporovány jsou projekty veškeré cyklistické infrastruktury, bodové i liniové:
Cyklodoprava – samostatné stezky, jízdní pruhy a pásy pro cyklisty (a chodce) ke každodenní dojížďce – výstavba / rekonstrukce; liniová opatření pro cyklisty v hlavním dopravním prostoru (vyhrazené jízdní pruhy, piktogramové koridory) ke každodenní dojížďce – úprava / realizace;
Bezpečnost dopravy – stezky, pruhy, pásy pro cyklisty jako součást projektů výstavby / rekonstrukce chodníků;
Terminály a parkovací systémy – parkovací systémy B+R jako součást terminálů / samostatné – výstavba / rekonstrukce. (str.215)
Zklidňování:
Aktivita 1.4.4: Systematické zavádění zklidňujících prvků;
Aktivita 1.4.5: Zlepšování osvětlení pozemních komunikací;
Aktivita 1.4.6: Zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce;
Aktivita 1.4.7: Zklidňování míst s vysokým výskytem rizikových skupin v oblasti mobility;
Aktivita 1.4.8: Bezpečné propojení cykloinfrastruktury a silničních komunikací;
Aktivita 1.4.10: Dopravní výchova a osvěta;(str.232)
Generel cyklistické dopravy ve městě Břeclav (2014)
Bezpečnost:
Právě průřezovost a komplexní vnímání nejen dopravní problematiky je to, co při plánování mnohdy tolik chybí. Hlavním cílem integrovaného dopravního konceptu města by mělo být zlepšení životních podmínek ve městě. Podstatou dopravního konceptu je snaha o vyváženou dělbu přepravní práce mezi dopravou veřejnou, cyklistickou, pěší a individuální automobilovou. Těchto cílů nelze dosáhnout pouze restrikcí, ale hlavně bezpečnou alternativní nabídkou. (str.2)
Generel cyklistické dopravy je zásadní dokument rozvoje bezpečné cyklistické infrastruktury ve městě Břeclav. Generel by měl sloužit jako podklad pro zapracování cyklistických tras do jednotlivých investičních akcí Města a tak postupně realizovat jednotlivé části navržených cyklotras a postupně je propojovat do jednoho funkčního celku. (str.9)
Zklidňování:
TP 132 - Zásady návrhu dopravního zklidňování na místních komunikacích