- Nacházíte se:
- Města
- Město
České Budějovice
Strategický plán udržitelné mobility
Bezpečnost:
V rámci rozvoje cyklistické dopravy nesmí být opomíjena otázka zvýšení bezpečnosti cyklistů – bezpečné oddělení od vozidel, bezpečné přejezdy pro cyklisty a odstranění nebezpečných úseků a bodových závad. Při návrhu urbanizace nových území nesmí být opomíjen význam cyklistické dopravy a musí být zajištěno napojení na celoměstské sítě cyklistických tras. (str.16)
Jsou navrženy převážně v rezidentních obytných částech města – oblasti rodinných domů a hromadného bydlení, kde je žádoucí, aby automobilová doprava byla zpomalena a tím byla zvýšena bezpečnost pěších. „Zóny 30“ mohou být navrženy zejména v oblastech s hromadným bydlením – sídliště, bytové domy. „Obytné zóny“ jsou pak vhodné pro oblasti rodinných domů, kde jsou ulice přehledné bez většího množství zaparkovaných vozidel. (str.17)
4.11 Zvýšení bezpečnosti silničního provozu
Cílem Plánu mobility je navrhnout taková opatření, která přispějí ke zvýšení bezpečnosti všech přepravních módů. Výchozím materiálem je Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, která stanovuje cíle pro snížení počtu dopravních nehod a jejich následků. Kromě technických opatření, která aktivně odstraňují dopravní závady na komunikační síti města a eliminují tak příčiny dopravních nehod, je vhodné provádět také např. bezpečností inspekce, které pomohou identifikovat kritická místa a navrhnout jejich úpravu a realizovat edukativní akce, které pomohou zvýšit povědomí o zásadách bezpečného provozu všech účastníků silničního
provozu. S důrazem na jeho nejzranitelnější účastníky – chodce, osoby s omezenou možností pohybu, děti a seniory. (str.20)
Zklidňování:
5.4.4 STRATEGICKÝ CÍL: Snížení negativních účinků dopravy na životní
prostředí – snížení znečištění ovzduší, hladiny hluku z dopravy, snížení spotřeby fosilních paliv Hluk je obtěžujícím faktorem dopravy s negativním dopadem na zdraví obyvatel. K jeho redukci přispívá snížení intenzit od dopravy (např. zklidnění, obchvaty), snížení rychlosti nebo zavádění vhodných technických prvků (tiché povrchy, protihlukové bariéry atd.). (str.33)
6.2.4 Vhodná řešení uličního prostoru s pěší dopravou
Vhodná řešení dopravního prostoru jsou ta, která slouží především pro pohyb pěších a cyklistůa veřejnou hromadnou dopravu. Automobilová doprava je buď z lokality zcela vyloučena, nebo došlo k jejímu zklidnění a potlačení na úkor udržitelných druhů dopravy. (str.63)
Bezpečnost:
Řešení v křižovatkách
neklade důraz na plynulost provozu na kole, ale autem, což je často rovněž na úkor bezpečnosti. Tam, kde infrastruktura pro cyklisty zcela chybí, lze situaci řešit souborem malých, levných a rychle proveditelných změn:
- vyhrazený pruh pro cyklisty
- víceúčelový pruh
- piktogramový koridor pro cyklisty
- prostor pro cyklisty na světelně řízených křižovatkách atd.
Zklidňování:
Řešení v křižovatkách
neklade důraz na plynulost provozu na kole, ale autem, což je často rovněž na úkor bezpečnosti. Tam, kde infrastruktura pro cyklisty zcela chybí, lze situaci řešit souborem malých, levných a rychle proveditelných změn:
vyhrazený pruh pro cyklisty
víceúčelový pruh
piktogramový koridor pro cyklisty
prostor pro cyklisty na světelně řízených křižovatkách atd.
Ne všichni cyklisté, ať už používají kolo k dopravě ve všední den, nebo k rekreaci, jsou ochotni jezdit po frekventovaných městských třídách. Jedná se často o děti, ženy nebo seniory, i když se nejde omezit jen na tyto skupiny. Tito uživatelé potřebují poněkud jinou dopravní síť, i když potřeba či směry spojení zůstávají stejné jako v předchozím odstavci. Proto je třeba v rámci dopravní sítě hledat i trasy vedoucí po zklidněných ulicích, cyklostezkách, v parcích nebo po stejných hlavních dopravních trasách, ale ve vedlejším dopravním prostoru. Tyto trasy však musejí splňovat stejné kritérium přímosti a plošné dostupnosti, jako první - rychlé - koridory. Zklidněné koridory jsou často souběžné s těmi rychlými.
Opatření na těchto trasách zahrnují především:
plošné zavádění zklidněných zón (Tempo 30, obytnézóny)
bez dalších opatření pro cyklisty
vedení po stávajících cyklostezkách,po účelových komunikacích,po vhodných cestách v parcích atd.
vedení méně frekventovanými ulicemi
úprava komunikací – zklidňující prvky (prahy, šikany …)
průjezdy cyklistů v protisměru jednosměrných komunikací (str.5)
Koridory: Rekreační koridory (chráněné koridory)
Hlavním kritériem výběru této trasy uživatelem je především jeho bezpečnost a atraktivita (jízdního povrchu a okolí trasy). Základem sítě takových tras je logicky již existující spojení podél řek. Navržená rekreační síť proto, aby byla funkční, musí spojovat oblasti bydlení s atraktivními cíli v rámci města i v jeho okolí. Pokud tato síť bude rozsáhlá a její okolí atraktivní, sama se stane atrakcí. Město má všechny podmínky pro vytvoření atraktivního prostředí nejen pro své obyvatele ale i návštěvníky. Hlavními opatřeními v rámci této sítě jsou: budování spojení město — krajina zpřístupnění uzavřených zelených lokalit zpřístupnění městských lesů, lesoparků dobudování sítě podél řek
Koncepce rozvoje cyklistiky a cyklodopravy v Jihočeském kraji pro období 2021 - 2027