Jihlava

Plán udržitelné městské mobility Jihlavy

Bezpečnost:

Kampaně k bezpečnosti a vzdělání dětí
Pro děti a studenty ze statutárního města Jihlavy a okolí je každoročně připravován velký počet akcí a kampaní k podpoře vzdělanosti v oblasti mobility. Spolupráce na edukaci funguje s mnoha dalšími subjekty: městská policie, policie ČR, BESIP, Kraj Vysočina.

K popularizaci jízdy na kole a bezpečného pohybu na komunikacích velmi pomáhá dopravní hřiště, které je ve správě ZŠ a MŠ Nad plovárnou, Jihlava. (str.15)

Opatření se zaměřují na bezpečnost dopravy a výstavbu a rekonstrukci infrastruktury pro chodce a cyklisty. Budou vybudovány chybějící cyklostezky a jejich propojení. Proběhne výstavba a rekonstrukce komunikací pro pěší včetně výstavby a rekonstrukce přechodů pro chodce, s ohledem na zvýšení bezpečnosti a bezbariérovosti přecházení. Dále budou aplikována opatření pro kontinuální vedení cyklotras, a to především v hlavním dopravním prostoru komunikací (cyklopruhy, piktokoridory, dopravní značení) a také ve vazbě na již vybudované úseky sítě nemotoristických komunikací. (str.46)

Zklidňování:

Díky cyklistickým opatřením a rovněž opatřením na zklidnění IAD vzroste počet cest v cyklistické dopravě v Jihlavě o 23% (str.65)

Generel cyklistické dopravy

Bezpečnost:

Z hlediska pohybu po městě na kole je použití těchto koridorů nezbytností, z hlediska bezpečnosti pak často hazardem. Proto je nutné učinit opatření nejdříve právě na těchto trasách - viz dále. (str.115)

Zklidňování:

Přístup, který byl základním východiskem pro generel cyklistické dopravy v roce 2003, zastaral. Představy o síti cyklostezek se ukázaly nereálné. Soustředění cyklistů na cyklostezky resp. do složitého systému zklidněných obslužných komunikací bez možnosti přímého průjezdu územím se ukázalo jako chybné. Rychlost budování cyklostezek společně s podrobnými průzkumy pohybu cyklistů po městě to potvrdily. Je třeba změnit základní koncept. Pokusit se definovat skutečné potřeby cyklistů. A najít způsob jak tyto potřeby
naplnit. Za pomoci existující dopravní infrastruktury a vhodné integrace místo striktního oddělování, s využitím již dnes platné legislativy (str.4)

Jiná opatření pro nejzranitelnější cyklisty se dají shrnout do následujících bodù: vyznačení speciálních tras zklidněnými ulicemi  budování oddělené infrastruktury podpora bezpečného přecházení pro děti používající chodníky (str.16)

Koridory:

Přitom byly brány v úvahu následující charakteristiky koridorů:
sklonitost
přívětivost okolí
počty křížení s ulicemi zatíženými IAD
intenzity IAD na trase
kvalita povrchu (str.31)

DÁLKOVÉ CYKLISTICKÉ KORIDORY - NÁRODNÍ (str.36)

Modul: Města